Už léta se proslýchá, že to v Lomnici nad Popelkou brzy někdo zkusí. Vařit pivo. A naváže tak na tradici která sahá až do roku 1462, kdy se začalo vařit pivo pod hrází, dvě stě let později v novém pivovaru za zámkem. Více si můžete přečíst třeba v článku pana Drahoňovského zde.

Takže příští rok to bude pěkných 555 let tradice vaření piva u nás. Tradice, která byla s Lomnicí spojena a kterou v roce 58´ bohužel přerušil socialistický pokus „zřídit“ v pivovaru JZD (a to doslova). Od té doby stále nic.

Zdejší pivní kulturu zachraňuje alespoň legendární Géčko. Vybudované v 79´žíznivými muži ze sídliště v akci Zet. Kvalitu tam hlídá rodina Fajxových už více jak tři desítky let! Na to pivo nedáme dopustit. Je to takový náš lomnický „pivní chrám“. Dobře ošetřená jsou i piva na Babáku a Ploužnici.

Samotné vaření piva je kumšt, o tom žádná. Přitom technologie i suroviny jsou dostupnější, než kdykoli před tím a informací k tomu je spousta. Chce to do toho dát hlavně trochu srdce a prostě nějak začít. Spousta věcí se dá lehce naučit i ve volném čase, za pochodu. Dnes se to dá dělat i v malém. Pro sebe, přátele, lomničáky. Prostě to jen tak zkusit. Věříme, že když je dobrý záměr, čas a chuť, tak nás pár přátel vždycky podpoří.

Proto jsme se tedy rozhodli ten „kumšt“ vaření piva naučit. Pro zábavu, pro rozšíření našich znalostí a zkušeností . A taky pro Lomnici. Tradice je prostě tradice.

Založíme v Lomnici minipivovar ve kterém si budeme vařit pivo pro radost, jako koníček. Hledat ty správné receptury a různě experimentovat. Pozkoumávat historii lomnického piva a taky zapojovat naše přátele, známé i neznámé lomničáky. Ty, kteří se s námi při práci a degustacích podělí o svá životní moudra…, protože hlavně bychom si to chtěli užít!

A dost možná nás při tom spolu napadne spoustu dalších nápadů. Tak jak to u piva chodí. Jeden nikdy neví.

Na tomto našem webu (a taky na facebooku zde) s vámi budeme sdílet naše radosti a zkušenosti. Jakmile to všechno vykoumáme a vyladíme proces vaření, chceme umožnit komukoli z vás uvařit si pod naším vedením pivo podle vašeho gusta.

Tak nám držte palce.

Viktor Mastník, Jan Pazderský, Miroslav Vaníček, Antonín Sahula

4.9. 2016 v Lomnici nad Popelkou

DOPLNĚNÍ: Povedlo se! Obnovili jsme po více než 60ti letech tradici vaření piva v Lomnici nad Popelkou! Dne 20.1.2019 jsme zprovoznili náš vlastní pivovar a uvařili jsme naši první várku – lomnický ležák 11°. Děkujeme vám všem za podporu a držte nám palce do dalších let!

tym-lomnickeho-piva

Email na nás: ahoj@www.lomnickepivo.cz

7 comments

 • Vlad. Jezdinsky

  14. 9. 2016 at 21:30

  Jako člen lomnického spolku Sudaři,vám blahopřeji k nápadu obnovit pivovarnicví
  v Lomnici.I když náš spolek dle tradice preferuje pivo Plzeň 12,není vyloučena podpora
  z naší strany pro váš osvícený nápad.Konkrétně mám na mysli vaši prezentaci na našem
  tradičním Sudařském plese.
  Přeji vám úspěšný rozjezd vaši pivní živnosti,nenechte se odradit .Budou vás čekat
  chyby a překážky.Vytrvejte alespoň tak dlouho jako náš spolek-45 roků!!
  Za Sudaře pokladník spolku!!!

  Reply

  • lomnickepi

   15. 9. 2016 at 9:38

   Dobrý den, děkujeme moc za podporu! Ještě nám to nějaký čas zabere, než vše dáme dohromady. Do té doby budeme mít určitě příležitost se společně pobavit. Díky moc.
   Za LP Viktor Mastník

   Reply

 • Lukáš Mejsnar

  26. 9. 2016 at 16:06

  Kamarádi, držím všechno, ať to vyjde, abych mohl kromě pěstí držet taky jednou pořádný džbánek lomnického piva. Máte moji velkou podporu. Všechny vás zdraví Major.

  Reply

  • LP

   26. 9. 2016 at 16:32

   Majore, děkujeme za podporu! Víme, že na tebe bude spolehnutí a těšíme se až s tebou budeme probírat nad tím džbánkem další životní moudra!

   Reply

 • Jaroslav Bláha

  4. 1. 2017 at 16:35

  Zdravím všechny , kteří se podílí na znovuzrození Lomnického piva , protože je autobus již plný těším se že budu moc ochutnat další várku v blízké budoucnosti v Lomnici. Držím palce a ať Vám chutná.

  Reply

 • Mikule František

  6. 2. 2017 at 10:13

  Zdravím! S radostí jsem si přečetl vaše povídání, je fajn! A možná byste mi mohli pomoci. Hledám informace o majitelích hospody v Hoř.Lomnici n.P. čp.288 (pův.F.Šefců, pak (snad) Kočárek a pak Jos. Berger.) Nenašlo by se něco u vás v archivu? Díky moc alespoň za odpověď. Franta

  Reply

  • Berger Zdeněk

   25. 4. 2017 at 19:10

   Dobrý den pane ,majitel té bývalé hospody v Hoř.Lomnici n.Pop je můj syn .Naposledy měl tu hospodu můj děda Jos. Berger

   Reply

Pošlete komentář

Váš email nebyl publikován. Povinná pole jsou vyznačená *