OBJEV VŠE O SVÉM LOMNICKÉM

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Náš BLOGNavštívili jsme Zámecký pivovar Frýdlant

26. 3. 20170

Když jsme se v pivovaru rozloučili, sedli jsme do auta a všichni čtyři jsme si jednohlasně museli ulevit – „ty vole!„. Zkrátka zanechalo to na nás ohromný dojem. Ta neskutečná práce jakou zde makají na obnově pivovaru, to tempo, ty lidi, ta vstřícnost, ta piva! Tohle je přímo ukázkový případ toho, že když má někdo vizi měnit ten náš svět k lepšímu, elán a odhodlání tak to prostě jde.

IMG_6328

Ještě před pár lety byl ten pivovar na odstřel. Pivovar je zhruba o sto let ještě starší, než ten náš v Lomnici, ale stihl ho díky komunistům úplně stejný osud. V roce 1949 ho prostě zavřeli a nechali chátrat. Až v roce 2010 ho začali kousek po kousku dávat do kupy a práce tam je ještě na několik let – web pivovaru zde.

Nejdříve jsme v pivovarské pivnici ochutnali pár lahůdek. Na čepu měli světlý ležák 12° a tmavou Kateřinu 12°, dále pak ALE Karla 11° a IPA Rapíra 16°. Potom jsme se pustili do sedmičkových lahví s dalšími speciály – konkrétně APA Philipp 13°, imperial IPA Secret Enigma 22° a 24° staut Morion. Tyhle lahůdky jsme si rozlévali do těchto roztomilých skleniček:

IMG_6310

No a pak začalo to hlavní. Sládek pivovaru Pavel Palouš nám ukázal tu jejich „kuchyň“. Nejdříve jsme si prohlídli jejich původní varnu na 10HL ve které dodnes vaří o stošest:

IMG_6277

Z nových ležáckých tanků nám načepoval velikonoční speciál 14° Märzen, který právě narazili (vařili ho v listopadu) a za který dostali jednu z cen na Jarní ceně sládků – více info zde.

IMG_6288

Ukázal nám jak vyrábějí páru pro varny, kde skladují kvasnice, jak si sami vyrábějí etikety – prostě ráno se rozhodnou uvařit speciál a večer už mají etikety:). Viděli jsme mraky nových ležáckých tanků, krásné školící centrum atp. Prostě až nám z toho šla hlava kolem.

No a pak nám ukázal jejich nového drobečka, varnu na 30HL:

IMG_6290

A to už z tohoto pivovaru děla tak trochu jinou ligu. Ventily, ohřev a čerpadla se ovládají přes počítač a celé se to tak dostává do úplně jiných otáček…Pořád tam je ještě velký podíl lidské práce, ale to se časem taky vychytá. Na to koštování bude pořád někdo potřeba, že.

Pak jsme to ještě celé rozebírali u piva v pivnici. Sympatické bylo, že zavíračka v pivnici je sice přesně ve 22:00, ale nějakým zázrakem jsme se dostali do postele až ve 2 ráno:) Díky moc obsluze! Každopádně pokud si chcete udělat krásný výlet za pivem, určitě do Frýdlantu zajeďte, stojí to za to!

A teď to nejlepší. Ten výlet nebyl jen tak, domlouvali jsme si tam podrobnosti pro další várku lomnického! Ano pivovar Frýdlant jsme si přímo toužili vyzkoušet. Říká se, že když si něco strašně moc přejete, tak vám to vyjde. V době kdy vzniká tento článek, tak už máme uvařeno a právě za nás makají kvasnice ve spilce.

Během týdne vám popíšeme jak jsme vařili. Každopádně nový lomnický ležák 11° je na světě! Hurá!

Dej Bůh štěstí!

LP

Pošlete komentář

Váš email nebyl publikován. Povinná pole jsou vyznačená *