OBJEV VŠE O SVÉM LOMNICKÉM

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Náš BLOGLomnická 11° uvařena!

28. 3. 20170

Už od ledna jsme řešili, kde si zase uvaříme. Variant jsme měli několik, ale všichni jsme se shodli, že uvařit si ve Frýdlantě by bylo úplně snové. Nebylo jednoduché najít vhodný termín. Přeci jen tam jedou na plné obrátky a do toho stále budují a rozvíjejí pivovar. Ale podařilo se, máme uvařeno!

Opět jsme se setkali s neskutečnou vstřícností a pochopením. Se sládkem Pavlem Paloušem jsme nejdříve probrali naše představy. A protože pochopil to naše nadšení pro obnovu lomnické pivovarnické tradice na první dobrou tak to zkrátka klaplo.

Vařili jsme 11° ležák a to rovnou na jejich nové 30HL varně. Jelikož se většina procesů řídí počítačem – ohřev vody, otevírání a zavírání různých kohoutů, čerpadel atd., pomáhal nám s tím podsládek Martin (v podstatě to celé řídil on:). Takhle ta varna vypadá:

IMG_6355

Je to celkem šest nádob, což umožňuje v podstatě paralelní vaření – jakmile uvaříte sladinu (vystírací káď, rmutovací pánev), přesunete do zcezovací kádě a pak na chmelovar do mladinové pánve, můžete začít vařit další sladinu, protože máte volné nádoby. Prostě pecka.

Ten centrální mozek pivovaru vypadá takto:

IMG_6353

Jediná fyzická práce byla šrotování sladu a vytahání  těchto pytlů s našrotovaným sladem (a pak kbelíků s kvasnicema):

IMG_6380 IMG_6389

Slad jsme vysypali do vystírací kádě a trochu jsme se u toho zaprášili:

IMG_6399 IMG_6404

Pak už jsme jen vařili a rmutovali:

IMG_6410

Uvařenou sladinu přijel ochutnat opět náš velký fanoušek Vláďa M. (netušíme jak se vždycky o tom našem vaření dozví, někdo si zase pustil pusu na špacír:). Každopádně sladina s rumem je úplně to nejvíc nejlepší proti nachlazení. Rum jsme bohužel neměli:

IMG_6421

Těšili jsme se, jak zase budeme vyndávat mláto ze zcezovačky po uvaření sladiny, ale OMYL! Centrální mozek pivovaru prostě otevřel dvířka a mláto se vysunulo přes pás na tenhle dostavník, přijel traktor a čuníci v nedalekém vepříně mohli opět zachrochtat blahem:

IMG_6420

IMG_6378

Pak jsme začali s chmelovarem :

IMG_6349

Po chmelovaru se mladina roztočila ve whirlpoolu (dole se usadil chmelový koláč) a přečerpala do spilky – cestou se samozřejmě zchladila. Zase jsme rozproudili kvasnice, aby dostaly chuť baštit cukr a čekala nás další fyzická práce – ty kvasné tanky ještě nemají ochoz, takže pěkně kýbl po kýblu po žebříku – ale vystřídali jsme se všichni…:

IMG_6428IMG_6434

A máme hotovo! V tomto tanku nám zraje první lomnická 11°:

IMG_6392

A teď ta nejlepší zpráva pro vás, přátelé. Lomnickou 11° přivezeme do Lomnice celkem ve 2 až 3 termínech:

28.4. – aby bylo na čarodky a taky na jednu veřejnou akci kterou plánujeme 1.5. (info dáme později)

2.6. – aby bylo na Den koně (3.6.), Lomnický koloběh a další akce

(30.6.?) – aby bylo na prázdniny (tedy pokud ještě bude) –  to člověk přece musí pořádně odpočívat a věnovat se rodině a sobě…

Už teď můžete objednávat sudy předem – tj. 30ti litrové (1.300Kč) a 50ti litrové (2.100Kč). S každou várkou přivezeme také pár lahví, nejspíš to budou 0,7 ve skle. Ještě vymyslíme kde je budete moct koupit. Pivo vám vydrží při skladování v chladu cca 2 měsíce.

Objednávat můžete na mailu ahoj@www.lomnickepivo.cz, nebo do zpráv na našem facebooku zde.

Ještě jednou chceme poděkovat Zámeckému pivovaru Frýdlant, že nám to umožnil, vám díky za podporu a Dej Bůh štěstí Lomnickému a Frýdlantskému pivu! Ahoj!

LP

Pošlete komentář

Váš email nebyl publikován. Povinná pole jsou vyznačená *