OBJEV VŠE O SVÉM LOMNICKÉM

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Náš BLOGExkurze v pivovaru Dunham Massey

17. 4. 20170

Od teď se už nebojíme žádných rodinných výletů. Když jsme vloni pro sebe objevili tenhle krásný pivní koníček – poznávání pivních kultur, navazování na letité tradice, pátrání po naší pivní historii a hlavně vymýšlení toho jak společně s vámi rozjet to vaření u nás v Lomnici, tak nás nenapadlo jak široké to téma ve skutečnosti bude.

Takže když se vyskytla příležitost velikonočního rodinného výletu do Manchesteru, nemohli jsme si to nezpestřit i nějakou tou návštěvou místního minipivovaru…

Ve Spojeném království naleznete takových pivovarů rovných 1 700. A pořád jim to tam roste. Samozřejmě českým ležákům moc nerozumějí (trochu nám to závidějí), takže jejich specialitou jsou pivní styly typu ALE – prostě výhradně svrchně kvašená piva. Jen v oblasti města Manchester je cca 120 minipivovarů. Ceny za půl litru v lahvi začínají od 2.6 £ (cca 82Kč), u speciálů zaplatíte klidně liber 6.

Takže když potvrdíte rodině, že můžeme tedy jet do Manchesteru, ale půl dne si vyhrazujete na poznávání jejich pivní kultury…tak to zkrátka klapne. Na exkurzi jsme si vybrali minipivovar v lokalitě Dunham Massey (cca 10km od Manchesteru) – jednak je vedle park s jeleny (jakože něco pro děti), jednak jsme bydleli 2km od tud a jednak nám pivovar doporučili místní. A jednak můžete koštovat a dojít domu pěšky (byť nám všichni tvrdili, že v UK můžete řídit s 0,8 promile…V případě překročení horzí až 6měsíců basy – což jistě pochopíte, že bychom ty práce na našem pivovaru museli o půl roku odložit a těžko by se vysvětlovalo, že kluci z Lomnického piva na tom teď nemakají, protože jsou v base v Británii…).

Pivovar v Dunham Massey vypadá takto:

IMG_6880

Je to přestavěná bývalá stodola. Prostě roztomiloučký. Pivovar založil před deseti lety John Costello se svými syny a téměř každý den vaří cca 1300 litrů. Což už je docela slušný byznys na to, že to dělají ve „stodole“. John dříve pracoval jako sládek pro velký pivovar Tetley Walker’s ve Warringtonu (založeno 1822), ale co to koupila obrovská skupina Carlsberg tak šel pivovar ke dnu. To byl impulz pro Johna začít makat na svým – jejich jednoduchý web zde.

Na půdě mají prodejní místo pro náhodné kolemjdoucí (jako my) a místní. Na stěnách jsou i různá ocenění, vybrat si můžete z cca 20 druhů piv, které pivovar vaří:

IMG_6856

IMG_6859

Do samotného pivovaru se vchází těmito červenými vraty:

IMG_6875

Prostě taková garážovka. Uvnitř už je to klasika. Varna, spousta cylindro-konických tanků, myčka a plnička na kegy:

IMG_6862

IMG_6867

IMG_6871

Venku pak vidíte takový ten běžný bordýlek s prázdnými sudy:

IMG_6872

A samozřejmě s mlátem pro čuníky – tentokrát naplněných do normálních popelnic:

IMG_6876

Jejich prémiovým pivem, za které sklidili již několik ocenění a které naleznete i v nabídce několika marketů je Big Tree a příjemně chmelené osvěžující pivo Bridgewater Blonde (novinka). Obě nám stočili přímo z tanku. Také zde vaří jedno speciální tmavé pivo s čokoládou a třešněmi s jasně předvídatelným názvem „Chocolate Chery“ – trochu netradiční chuť, ale fakt příjemný. Zde je přehled jejich piv na jednom místě:

IMG_6860 (1)

Tento způsob exkurzí rodinných výletů se nám moc líbí. Rodina má radost, že jste ji taky někam vyvezl… a přitom se zase dozvíte něco nového o pivní kultuře.

Pro Lomnické pivo Viktor M.

Ahoj!

P.S. Pár lahví se vešlo i na cestu do batohu, tak si můžete prohlédnout jejich etikety. Všechny padly ještě tentýž večer:

LP

Pošlete komentář

Váš email nebyl publikován. Povinná pole jsou vyznačená *