Už léta se proslýchá, že to v Lomnici nad Popelkou brzy někdo zkusí. Vařit pivo. A naváže tak na tradici která sahá až do roku 1462, kdy se začalo vařit pivo pod hrází, dvě stě let později v novém pivovaru za zámkem. Více si můžete přečíst třeba v článku pana Drahoňovského zde.

Takže příští rok to bude pěkných 555 let tradice vaření piva u nás. Tradice, která byla s Lomnicí spojena a kterou v roce 58´ bohužel přerušil socialistický pokus „zřídit“ v pivovaru JZD (a to doslova). Od té doby stále nic.

Zdejší pivní kulturu zachraňuje alespoň legendární Géčko. Vybudované v 79´žíznivými muži ze sídliště v akci Zet. Kvalitu tam hlídá rodina Fajxových už více jak tři desítky let! Na to pivo nedáme dopustit. Je to takový náš lomnický „pivní chrám“. Dobře ošetřená jsou i piva na Babáku a Ploužnici.

Samotné vaření piva je kumšt, o tom žádná. Přitom technologie i suroviny jsou dostupnější, než kdykoli před tím a informací k tomu je spousta. Chce to do toho dát hlavně trochu srdce a prostě nějak začít. Spousta věcí se dá lehce naučit i ve volném čase, za pochodu. Dnes se to dá dělat i v malém. Pro sebe, přátele, lomničáky. Prostě to jen tak zkusit. Věříme, že když je dobrý záměr, čas a chuť, tak nás pár přátel vždycky podpoří.

Proto jsme se tedy rozhodli ten „kumšt“ vaření piva naučit. Pro zábavu, pro rozšíření našich znalostí a zkušeností . A taky pro Lomnici. Tradice je prostě tradice.

Založíme v Lomnici minipivovar ve kterém si budeme vařit pivo pro radost, jako koníček. Hledat ty správné receptury a různě experimentovat. Pozkoumávat historii lomnického piva a taky zapojovat naše přátele, známé i neznámé lomničáky. Ty, kteří se s námi při práci a degustacích podělí o svá životní moudra…, protože hlavně bychom si to chtěli užít!

A dost možná nás při tom spolu napadne spoustu dalších nápadů. Tak jak to u piva chodí. Jeden nikdy neví.

Na tomto našem webu (a taky na facebooku zde) s vámi budeme sdílet naše radosti a zkušenosti. Jakmile to všechno vykoumáme a vyladíme proces vaření, chceme umožnit komukoli z vás uvařit si pod naším vedením pivo podle vašeho gusta.

Tak nám držte palce.

Viktor Mastník, Jan Pazderský, Miroslav Vaníček, Antonín Sahula

4.9. 2016 v Lomnici nad Popelkou

DOPLNĚNÍ: Povedlo se! Obnovili jsme po více než 60ti letech tradici vaření piva v Lomnici nad Popelkou! Dne 20.1.2019 jsme zprovoznili náš vlastní pivovar a uvařili jsme naši první várku – lomnický ležák 11°. Děkujeme vám všem za podporu a držte nám palce do dalších let!

tym-lomnickeho-piva

Email na nás: ahoj@www.lomnickepivo.cz

9 comments

 • Vlad. Jezdinsky

  14. 9. 2016 at 21:30

  Jako člen lomnického spolku Sudaři,vám blahopřeji k nápadu obnovit pivovarnicví
  v Lomnici.I když náš spolek dle tradice preferuje pivo Plzeň 12,není vyloučena podpora
  z naší strany pro váš osvícený nápad.Konkrétně mám na mysli vaši prezentaci na našem
  tradičním Sudařském plese.
  Přeji vám úspěšný rozjezd vaši pivní živnosti,nenechte se odradit .Budou vás čekat
  chyby a překážky.Vytrvejte alespoň tak dlouho jako náš spolek-45 roků!!
  Za Sudaře pokladník spolku!!!

  Reply

  • lomnickepi

   15. 9. 2016 at 9:38

   Dobrý den, děkujeme moc za podporu! Ještě nám to nějaký čas zabere, než vše dáme dohromady. Do té doby budeme mít určitě příležitost se společně pobavit. Díky moc.
   Za LP Viktor Mastník

   Reply

 • Lukáš Mejsnar

  26. 9. 2016 at 16:06

  Kamarádi, držím všechno, ať to vyjde, abych mohl kromě pěstí držet taky jednou pořádný džbánek lomnického piva. Máte moji velkou podporu. Všechny vás zdraví Major.

  Reply

  • LP

   26. 9. 2016 at 16:32

   Majore, děkujeme za podporu! Víme, že na tebe bude spolehnutí a těšíme se až s tebou budeme probírat nad tím džbánkem další životní moudra!

   Reply

 • Jaroslav Bláha

  4. 1. 2017 at 16:35

  Zdravím všechny , kteří se podílí na znovuzrození Lomnického piva , protože je autobus již plný těším se že budu moc ochutnat další várku v blízké budoucnosti v Lomnici. Držím palce a ať Vám chutná.

  Reply

 • Mikule František

  6. 2. 2017 at 10:13

  Zdravím! S radostí jsem si přečetl vaše povídání, je fajn! A možná byste mi mohli pomoci. Hledám informace o majitelích hospody v Hoř.Lomnici n.P. čp.288 (pův.F.Šefců, pak (snad) Kočárek a pak Jos. Berger.) Nenašlo by se něco u vás v archivu? Díky moc alespoň za odpověď. Franta

  Reply

  • Berger Zdeněk

   25. 4. 2017 at 19:10

   Dobrý den pane ,majitel té bývalé hospody v Hoř.Lomnici n.Pop je můj syn .Naposledy měl tu hospodu můj děda Jos. Berger

   Reply

 • pafcgm

  12. 7. 2017 at 3:37

  今回もヨーロッパ中を車で横断して、良い物をどんどん仕入れて行く予定です。 というのは建前として、モンクレールでは7年くらい前までは「ダウン100%」だったと記憶しております。 モンクレール ヒマラヤ
  品番とサイズ、発送に必要なお名前、電話番号、住所をお伺いいたします。 プールからの燃料取り出し開始は早ければ二〇一九年度前半になる見込み。
  モンクレール ダウン メンズ アウトレットモンクレール アウトレット エルメスのバーキンやケリーについてはいい勉強になりました。 収納スペースには限りがあるので新しく購入した分、何かを断捨離しなければならないのは至極当然の事。
  モンクレー レディース
  妻は搬送先の病院で死亡が確認され、県警は容疑を殺人に切り替え、動機などを調べている。 父親の西川大臣は「たまたま休んだ時に書き込んだのではないか」などと答弁していたが、FBには釣り以外にラーメン、焼き肉、とんかつを食ったとか、バーで酒を飲んだとか、政治とはまるで無関係の話が2、3日おきに書き込まれている。 モンクレール 安く 買う
  昨年は多くの方と交流する機会に恵まれ、情報交換が濃厚になるとともにブログでの人と人とのつながりに充実感を覚える1年となりました。 これじゃないですが、もっと真っ青な濃いめのブルーのバック買っちゃった。
  モンクレール ダウン レディース 2017 来年はイタリアにモンクレールのダウンジャケットを買いに行きたいな!マイルで行ってきます!!。 坊ちゃんはあの大きな音にも泣かずにお利口さんでした。
  モンクレール 2017

  Reply

 • vempfc

  12. 7. 2017 at 6:55

  その分、遅れを取るし、何しろカネが続かないし、同時に、集め続けたモノの処分に困り果てるから・・・。 イオンに吸収されるニュースが出てから下げ必死なので、とりあえず100株だけのこして売った。 ミズノ jpx825 価格
  だが、この案は小泉政権下の2006年5月30日に廃止の閣議決定をされている。 ホームニューヨークは最近良い競技力を見せている状況なのに、直前フィラデルフィアとの遠征試合で1クォーターから安定したリードを持ってアトウナ、2クォーターベンチ対決で急激に崩れながら、状況が逆転されました。
  タイトリスト ap2 714 最安値 日本で開催されるアマと、プロボクシング大会で、使用を公認されている「ウィニング社製」のこのグローブ。 最初はやはり左へ捉まり過ぎるが、徐々に直って来て、良い感じに成って来た! 昨日はゼクシオGGC-065Lの黄色のキャディバックに何時もの13本を入れて持って行ったが、打ったのは殆どピッチングとドライバー中心だ。
  xxio8 ドライバー
  ・河浪武史「トランプ氏、TPP「永久に離脱」 大統領令に署名」《日本経済新聞》Web刊,日本経済新聞社2017年1月24日09:45。 昨日練習してスプーンもユーティリティも当たって居たので、反ってウッドで無理してしまった気がする。 mizuno mp-4
  打ってみて感じたのはAP2よりも打感が柔らかい事。 党大会前、ドナルド・トランプ候補(以下トランプ)の支持率は不支持率よりもはるかに低く、党内がまとまらずに分裂する危険性もあるとの見方があった。
  タイトリスト CB 714 ということで・・・BB-5Sを調達することにしました。 ◇「新基地建設は不可能」菅長官はこれまで記者会見などで、辺野古の新基地建設を「粛々」と進めると繰り返してきました。
  x hot ユーティリティ

  Reply

Pošlete komentář

Váš email nebyl publikován. Povinná pole jsou vyznačená *