Archiv autora: LP

Ježíšek z lomnického pivovaru

Vánoce jsou za dveřmi a pokud bude chtít Ježíšek rozzářit očička milovníkům a podporovatelům lomnického piva, tak vám teď řekneme jak na to.

Na ilustraci jsme Ježíškovi připravili toto romantické zátiší:

darky1

Co všechno se může objevit pod stromečkem:

1. Lahve s naším ležákem buď v PET, nebo ve skle s patentním uzávěrem.

2. Dárkové balení – tři skleněné lahve s patentním uzávěrem. Cena 250Kč.

3. Dárkové balení s půllitrem – jedna lahvev plus lomnický půllitr (k dostání až od 15.12.). Cena 200Kč.

4. Poukázka na sud lomnického ležáku – velikost 15L, 30L, nebo 50L (odběr kdykoli v průběhu roku 2019). Ke každé poukázce jeden lomnický půllitr zdarma.

Talkhle to vypadá v detailu:

darky2

Objednávát můžete ideálně předem na mailu ahoj@lomnickepivo.cz, nebo telefonu 731 562 022, nebo přes zprávu na facebooku. Nebo se prostě u nás stavte na blind každý všední den mezi 14:00 a 16:00 (ťukejte na vrata ve dvoře).

Hezké vánoce!

Tým Lomnického piva

Listopadový zápisník

Ahoj přátelé,

listopad byl pro nás zlomový měsíc. Po všech těch stavebních pracích nám dorazila pivovarská technologie a konečně to u nás začíná vypadat jako v pivovaru – o samotném příjezdu tanků jsme psali zde.

Dny před tím se dodělávaly podlahy. Nejdříve došlo ke zbroušení povrchu a poté se nanášelo několik pryskyřicových vrstev. Vybrali jsme tmavou červenou barvu, abychom drželi styl. No a pak už jsme jen bílili a bílili, omývali, zametali, vytírali, čistili. Hodně nám pomohly naše ženy, nebo třeba Radek a Radka Láskovi, či Dan Fišar. Zde pár fotek:

podlahy0 podlahy1 podlahy2 malujeme2 malujeme1

l1 l2 l3

Paralelně jsme dodělávali omítky a nátěry na chodbách a ve skladu a také jsme vyklidili bývalou prodejnu. Pomalu řešíme co s tímto prostorem do budoucna. Jo a konečně máme zapojené topení!!! Do minulého týdne jsme klepali kosu…

Aktuální rozmístění všech našich tanků vám teď neukážeme, stále se na tom totiž pracuje. Nejdříve se montovaly a řezaly různé trubky, poté se tahala elektrika k jednotlivým tankům, zapojovala se rozvodová skříň – což je takový centrální mozek pivovaru a na závěr se instalovalo chlazení včetně všech rozvodů. Celková kapacita s tím co máme aktuálně k dispozici odpovídá teoreticky ročnímu výstavu kolem 1.200 hektolitrů piva. Ve finále záleží jaké druhy budeme v průběhu roku vařit, protože každý potřebuje jiný čas na zrání. Uvidíme časem.

Prostorově však máme kapacitu až někam ke 3.000 HL. Je to jen o dostatečné poptávce a o investicích do dalších ležáckých tanků. Uvidíme opět časem. No a aby jste si udělali nějaké srovnání, tak vězte, že třeba pivovar Bernard měl loňský výstav 332tis. hektolitrů a například pivovar Svijany uvedl v loňském roce na trh přes 638 tisíc hektorlitrů piva. Takže to se rovná kapacitě 531 pivovarů naší aktuální velikosti:)

V tomto týdnu proběhne předání pivovarské technologie a v dalším týdnu kontrola různých institucí. Pokud vše klapne, tak bychom mohli uvařit první várku ještě před vánocemi a v únoru bychom tak mohli udělat slavnostní otevření pivovaru – na které vás samozřejmě pozveme!

Tuto sobotu jsme se zúčastnili příjezdu Mikuláše a bylo to opět super. Sice kosa, ale díky kamarádům co nám grilovali výbornou kýtu, jsme se mohli občas ohřát u grilu, takže paráda. Díky moc všem, co jste se u nás stavili na višňový svařák, pivní supercloumák, nebo pivko! Zde pár fotek:

m3

m2 m1

S pár přáteli jsme si udělali ještě takovou malou after party do pozdních ranních hodin přímo v pivovaru. Takhle romaticky vypadal pivovar o půlnoci:

m4

A úplně na závěr vám sem dáme zátiší s ležáckými tanky. Romantika jako…:

lezacke tankyV tomto týdnu ještě napíšeme zvláštní článek pro Ježíšky… Tak buďte ve střehu.

Hezký prosinec!

Tým LP

 

 

Tak nám přivezli pivovarskou technologii

Ahoj přátelé,

toto si zaslouží zvláštní článek. V úterý 20.11. nám totiž dorazily tanky. Zhmotňuje se nám náš sen. Pivovar už začíná vypadat jako pivovar.

Tak tedy. O víkendu jsme dolaďovali poslední přípravy (malování, vytírání podlah, instalace kanálů atd.) o tom více v měsíčním přehledu a také tam popíšeme, co jsme si to vlastně pořídili. Teď vám popíšeme jak probíhal včerejšek – tedy hlavně těm co nejsou na facebooku.

Vloni v říjnu jsme si udělali takové menší výběrové řízení a nakonec vybrali firmu Nerez Grade Milana Ševčíka. Před tím jsme se byli podívat v několika pivovarech, kde už technologii od něj instalovali a všude jsme dostali vynikající reference. No a vloni v říjnu jsme se všichni jeli podívat do Zaječí, kde to vyrábějí (poblíž Velkých Pavlovic) a tam jsme si s ním plácli. Tohle je foto z loňské prohlídky jejich výrobny:

rijnova navstevaZadání do výroby jsme nakonec posunuli až na jaro 2018, protože se objevila možnost koupit bývalou pekárnu a vznikly tak úplně jiné dispozice pro výrobu. V mezičase jsme do Zaječí jezdili několikrát z důvodu ladění detailů. Ty nasbírané zkušenosti a někdy i opruzy z jiných pivovarů jsme prostě nechtěli a tak je v té technologii spousta drobností udělaných nám na Míru míru.

A tak v pondělí 19.11. přijela parta montérů a čekali jsme na kamion s tankama. Bohužel vzniknul nějaký problém v logistice, takže byl příjezd odložen až na úterý 20.11. v 7:00.  Naštěstí nám vyšel vstříc i Zdenda Rydval s jeřábem na složení tanků.  Nervózně jsme ráno stáli před piovarem, plni očekávání. Znáte to. Dokud to není pod střechou, tak to není. Ale dorazil! Na téhle fotce ho vítá Míra:):

kamion

Další fotky zachycují samotnou vykládku:
kamion2
jerab
matrace dalsi tankwhirpoollezacke tanky 20

 

 

 

Zde je foto s panem Šefčíkem před naší varnou:
varna s panem sefcikemA závěrečné foto zachycuje první výstup sládka na velící plošinu, odkud už jen tak nesleze:):

král varny

Tým LP

 

Říjnový zápisník – doteky Hollywoodu

Ahoj přátelé,

náš měsíční zápisník pouštíme do světa o něco dřív. Už se totiž do zítřka nic zvláštního nestane…snad:)

A bude to hlavně o fotkách, prostě žádné dlouhé řeči. Budou tam většinou samí mladí můži v montérkách, nebo jiných špinavých hadrech – naši výborní kamarádi. Tak tedy:

Zajeli jsme na Moravu na poslední kontrolu našich tanků a naší varny. A také doladění detailů dle našeho zadání. Tohle jsou úplně první fotky kompletní nové varny, která bude stát po 60ti letech v Lomnici a na které budeme vařit znovu lomnické pivo. Dalši fotky přibudou až po instalaci v Lomnici:

varna3 varna1 varna

Pozvali jsme naše kamarády na další akci ZET. Potřebovali jsme totiž vystěhovat všechen bordel z pivovaru, z půdy, z garáže a hlavně z obou místností, kde se měly začít dělat nové podlahy. Celodenní makačka. Bylo nás v průběhu dne 14. A byť to všichni doma komunikovali jako nezbytnou pomoc kamarádům, tak jsme si to i užili – padlo pár pivek a pár krkovic, se kterými se mazlil samozřejmě Míra:):

zet2 zet0 zet5 zet3 zet1

Také nás přišli mentálně podpořit autoři Petr Pýcha s Jaroslavem Rudišem, kteří postupnými kroky budují z Lomnice hollywoodskou výspu. Petrovým filmem Všechno bude, (napsal k němu scénář) se slavnostně zahájil provoz nově a hlavně krásně zrekonstruovaného lomnického kina – přijel i režisér Olmo Omerzu, Lenka Vlasáková a další herci. Jaroslav zde pak v neděli křtil naším pivem svoji novou knihu Český ráj, kde pábitelsky zachycuje různorodé myšlenky a postoje k životu svých kamarádů ze sauny. A jak by řekla jedna z jeho postav: „rasíme, jo,jo,jo…“ tak hned po křtu přilil další dílo na saunová kamna – promítal se totiž film Alois Nebel, ke kterému také napsal scénář. Ostatně i motivy z tohoto filmu/knihy od Jaromíra 99 (Jaromíra Švejdíka) originálně zdobí právě naše kino:

zet4krest knihy

Také se na akci Zet zastavil náš kamarád Máša (nepíšem o něm nějak často?) se svou maminkou. Ta totiž pracovala přes 20 let, nebo tak nějak, v původní pekárně.  Dozvěděli jsme se proč to šlo před léty do kopru, jak to tam kdysi fungovalo a nakonec jsme ji ukázali jak vypadá její obchůdek teď, když jsme ho právě kompleně vyklidili:) Ne žádná velká nostalgie, ale drží nám moc palce a to je hlavní:

zet6

No a hned následující týden se začaly dělat podlahy. Dorazily totiž kanálky…Ve zkratce – umístily se kanálky, vybetonovaly se spádové svodky a pak přijížděly obrovské míchačky s dlouhatánským ramenem a bylo vymalováno, tedy vybetonováno:

stavba1 bet0 bet3 bet2 bet1

 

A takhle vypadá podlahové zátiší po pár dnech. Ještě to musí dva týdny schnout, pak se udělá pryskyřicový nátěr, vymaluje a stěhujem se:

podlaha 2 podlaha

 

Sládek Míra mezitím pravidelně jezdí vařit na noční do Frýdlantu a získává mraky zkušeností. Někdy nám pošle fotku právě uvařené sladiny, a někdy třeba selfie jak musí pořád něco ochutnávat… Těžká dřina to je:

mira sladina

 

Po starém elektrickém rozvaděči nám zbylo místo a jelikož jsme nechtěli plýtvat materiálem, rozhodli jsme se, že do té dutiny zabetonujeme dvě lahve lomnického a půllitr, jako odkaz dalším generacím. Pochybujeme, že se to bude dát třeba za sto let pít, ale jeden nikdy neví:). Minimálně je to pobaví:

casova schranka

No a úplně na závěr sem dáme první TV reklamu na naše pivo, která se natáčela na Sahaře s obrovským hollywoodským štábem pod vedením Pavla Yankee Matějky. Děkujeme mu a Maroko si škrtáme ze seznamu dobývaných zemí:

Ahoj a těšte se na živé přenosy na konci listopadu!

Dej Bůh štěstí!

Tým LP

Zářijový zápisník

Ahoj přátelé, tak už se pomalu blížíme do finále. Opět sem dáme krátkou rekapitulaci našich aktivit za poslední měsíc, abychom si pak mohli někdy v důchodu u našeho piva pěkně zavzpomínat:)

Tak tedy. Stavební práce jsou téměř hotové. Chybí už jen podlahy. Ty se však budou moct dělat až budou nerezové kanály. Mylně jsme předpokládali, že to je normální skladové zboží. Chyba lávky – byť to je celkem standardizovaný výrobek, tak se vyrábí na zakázku a rozpětí dodání je 4 až 8 týdnů, což nás zaskočilo. Už se ale vyrábějí tak uvidíme. Voda už je hotová, ještě se dodělává elektrika, a pár rozvodů pro topení, jinak už máme hotovo. Takhle to teď vypadá v místnosti s budoucí varnou a ležáckými tanky (z těch nových dřevěných vrat máme fakt radost):

provoz Také jsme byli opět zkontrolovat jak se vyrábějí naši mazlíčci – varné nádoby a ležácké tanky. A vypadají super. Kvalitní práce a vše podle plánu. Máme radost:

tanky1 tanky2

Kdo z vás zavítal v září na Babylon, tak jistě zaregistroval, že nám konečně dorazily naše první půllitry a podtácky. Vybrali jsme z 877 lidí, kteří o podobě půllitru hlasovali na našem facebooku tři výherce – konkrétně je to Šárka PeškarováTomáš Pavelka a Matěj Bobek, kteří od nás půllitr dostanou. Ještě jednou díky moc všem halsujícím. Matěj Bobek si ho vyzvedl nejrychleji – přesně do 77 minut 34 sekund od zveřejnění výherců na našem facebooku:). Takhle chutnal poprvé pivo z půllitru sládek Míra:

pulitr

A tohle je nejrychlejší výherce Matěj B.:

matej b

A takhle vypadá zátiší s pivními tácky:

tacky

Byť už nové druhy piv, včetně APy plánujeme vařit už jen u nás, vyskytlo se krátké okno pro vaření  i naší polotmavé desítky ve Frýdlantu, tak to Míra jel ošéfovat. Kolem pulky října bude opět v Lomnici na čepu. Zde špionážní foto z vaření polotmavky:

polotmavka

No a v září jsme také byli na pozvání Fabio Produkt (krom jiných regionálních potravin a vlastních výbroných olejů prodávají i naše pivka) na akci Jičín město pohádky. Jako vždy skvělé. Prvním, kdo se stavil těsně před otevřením byl náš kamarád Máša – nyní už domestikovaný Jičíňák – pamatujete jak jsme psali o grandiózní oslavě na G k narození jeho dcery? Můžete si opět přečíst zde.

masa

Blížíme se tedy pomalu k cíli…Držte nám palce a dej Bůh štěstí Lomnickému pivu!

 

Tým LP

Srpnový zápisník

Tak jo. Léto je už definitivně pryč, snad jste si ho parádně užili. Bylo sice velké sucho, ale pokud jste se pravidelně koupali na lomnickém koupališti a nebo se řádně zalévali i nějákým tím pivkem, tak se to snad dalo zvládnout:)

Ani ve druhé půli prázdnin jsme nepolevili. Přípravné práce v pivovaru pokračují plným proudem a vše je na dobré cestě. Samozřejmě, že bychom rádi psali spíš o pivku, ale snad už brzy se dočkáte. Ty budovatelské práce k tomu prostě patří. Takže se omlouváme, že vám teď servírujeme spíš stavební deník:) Tak tedy zde je krátká rekapitulace:

1. Propadlá střecha. Jak víte z minulého článku, objevili jsme, že část střechy je totáně prohnilá. Museli jsme vše narychlo vybourat, dát nové trámy, prkna, izolaci, plechy…Ještě že jsou kamarádi, kteří si v tom horku pozměnili priority a nenechali nás ve štychu. Zde pár fotek ze střešních prací (samozřejmě se to dělalo v tom největším horku):

strecha strecha1 strecha3

strech1 strecha2 strecha4

 

 

2. Varna a chladírna. Tady jsme dobourali poslední příčku ve varně, nechali doplnit všechny možné obklady a hlavně – vykopali jsme kanály! Na konci září zde uděláme masivní investici – v obou místnostech se udělá nová betonová vyspádovaná podlaha, tak aby veškerá voda bez problémů mohla odtékat těmi kanály. Ani vám nebudeme říkat kolik ta sranda bude stát, ale je to zkrátka potřeba:

kanal1 kanal2 varna

3. Kanalizace. To, že máme na pozemku obří septik víme. Ale kam to pak teče a zda vůbec někam, to jsme do dneška nevěděli. Septik jsme nejdříve nechali v červenci odsát a od té doby zjišťujeme co a jak. Nakonec vodohospodáři nalili 200l modré kapaliny a baterkama zjišťovali v různých kanálech kde a zda vůbec se voda někde objeví:) A světe div se, objevila. Takže jsme si oddychli..Na fotkách můžete vidět sondování v septiku a nově budovanou kanalizaci ve dvoře:

kanalizace1 kanalizace2 kanalizace3

Paralelně také řešíme navýšení a rozvod elektřiny, jednáme s úřady o různých povoleních apod. Tím vás ale nebudeme zatěžovat.

4. Sobotecký jarmark. Na ten jsme se moc těšili. Organizátoři nás dali přímo na náměstí, takže super. Jsou tam většinou tradiční řemeslné výrobky, mraky lidí a bezvadná atmosféra. Poprvé jsme tam dotáhli i naši lednici, takže jsme mohli lidem nabízet i lahvové. Kompletně nás vyprodali. Dvě fotky zde:

sobotka sobotka1

5. Dobyli jste další země na našem seznamu. Konkrétně Milan Koudelka s Dominikou Cermanovou během srpna dovezli naše piva do Německa, Dánska, Norska, Finska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Ruska, Polska…foto trasu lomnického piva naleznete na facebooku zde. Pár vybraných fotek dáme zde:

milan norsko petrohrad

No a správce pivovaru si také udělal jeden symbolický výlet – vystoupal brzy ráno na svítání přímo na vrchol nejvyšší. Na Sněžku:

snezka

 

6. Piva. Aktuálně máme navařenu jen naši jedenáctku, APA i polotmavka došla a zatím další termín vaření není na obzoru. Kapacity pivovarů kde vaříme jsou omezené, nebo aktuálně řeší technické problémy. Naší prioritou je začít vařit na svém a věřte, že se nemůžeme dočkat…Pak už si budeme moc plánovat různé speciály, experimentovat, zapojovat vás a prostě si to užívat i když víme, že to bude makačka. Držte nám palce!

Tým Lomnického piva

Červencový zápasník

Ahoj přátelé, pokud si chcete přečíst nejnovější zprávy a „drby“ ohledně piva, lomnického pivovaru a akcí kde jsme byli, tak jste tu správně. Pojďme na to, bude to převážně o fotkách.

1. Vyrazili jsme prezentovat naše pivka na další pěkné akce. V Železnici měli již dvanáctý Muzejní den. No a k tomu mohli lidé degustovat naše pivko a probrat ho s naším sládkem. Jedno foto zde:

muzeum zelez

Tu samou sobotu jsme se přesunuli na Veliš, kde probíhala soutěž ve vaření kotlíkových gulášů. Tak jsme se rovnou přihlásili i do soutěže. Každý z devíti týmů dostal cibule a 3,5kg masa a 3,5hodiny na vaření. Většinou to byli zkušení borci a borkyně z předešlých ročníků. Každý tým měl svoji vlastní strategii – někdo už měl z domu připravené různé základy, u jedněch jsme viděli, že dávají cibuli až po mase (chápete to jako?), někdo rozdával svým soupeřům během vaření vzorky nové polotmavé 10… ale každopádně to byla perfektní akce. Každý z těch gulášů byl úplně jiný. My jsme ho udělali trochu ostřejší, prostě podle nás byl naprosto perektní. Lidi pak dávali své žetony do kalíšků u jednotlivých kotlíků podle toho jak jim to chutnalo. Ke každému vrozku jsme lidem rozdávali na ochutnání také naše pivko. No nevyhráli jsme, ale šesté místo bylo také pěkné. Hlavně do nás lili pořád nějakou kořalku – hlavně tedy paní starostka s manželem, tož to se nedalo odmítnout. Fakt jsme si to užili, pohodový happening! Fotky zde – na první fotce je tradiční vítěz:

gul5 gul3 gul4 gul2 gul1

Tento víkend jsme zajeli za kopec do Hostinného na tradiční pouť Porciunkule. V pátek odpo jsme postavili náš stánek a abychom to nemuseli vystěhovávat na noc, tak jsme rovnou přespali ve spacácích přímo v něm – na náměstí. Prostě romantika jako pras..V sobotu ráno se u nás stavila paní starostka s Albrechtem z Valdštejna a jeho družinou, tak jsme si s nimi připili a pak už jsme celý den bojovali s vedrem. Museli jsme si dokonce odskočit 400m od náměstí do Labe na koupačku (někdo odpočíval mezi sudy – viz foto:). Jinak bylo tam hodně dalších velkých pivovarů – dominovala Nová Paka, trutnovský Krakonoš, nebo Svijany. Naše pivo moc lidí logicky ještě neznalo, ale pozitivní bylo, že když ochutnali tak naprostá většina chodila už jen k nám. Někteří nám dokonce aktivně pomáhali s marketingem na místě:) Také se tam zastavilo dost krajánků, třeba Honza Novotný, který dorazil v dresu Rohozce (wtf?:), nebo lidi co mají v Lomnici příbuzné a ti je na naši přítomnost upozornili…Večer hráli Monkey Business a před půlnocí se náměstí kompletně zaplnilo. Byl totiž tradiční ohňostroj. Po něm lidi ještě pařili, takže jsme domů dorazili asi ve tři ráno.  Fotky zde:

p+ p5 p3 p4 P7

2. Polotmavá desítka. Máme radost, že si našla své zákazníky. I v budoucnu chceme vařit více druhů piva, tak abychom uspokojili co nejvíce z vás. Na etiketu jsme tentokrát dali dalšího neznámého lomničáka s jinou buřinkou a trochu v polostínu…Každopádně už je to nový typ etiket, který perfektně funguje s naší novu etiketovačkou, ze které máme fakt radost.

etiketa

 

Takto teď vypadá naše pivní svatá trojice:

aktualni piva

 

3. Budování pivovaru. Jen ve zkratce k jednotlivým fotkám: vybouchali jsme nová vrata, vyvezli brutálně těžkou pec, vybrourali jsme příčky v chladírně (stálo to nějaký čas na chirugii a devět stehů na ruce – viz krimi foto story), příčku ve varně. Se začišťováním, omítáním atd. nám strašně pomáhá Pavel Neoproud, kterému chceme tímto poděkovat!

Pozvali jsme také hovnocuc, protože nás od malička strašně bavilo pozorovat, jak dokáže vysát i ta největší h…a:). No celkem musel přijet na třikrát – hlásíme tímto, že septik je dokonale prázdný a čisťounký jak lilie. Při vytahování nerez komínu jsme také zjistili, že část střechy je na spadnutí…, takže jsme ji museli vybourat a teď to vypadá, že budeme vařit pod širým nebem…

vrata1

varna3 varna2

dira strecha
chladk drama chadak

4. Lomnické pivo do celého světa! Děkujeme, že nám posíláte fotky s naším pivem v zahraničí! Už jste ho propašovali do Francie, Itálie (Toskánsko), Chorvatska (poloostrov Kamenjak), Německa, U.S.A., Dubaje, do Číny – teď nově Dánsko, Norsko a brzy přibudou díky Milanovi Koudelkovi a Dominice Cermanové další. Z téhle fotky máme také obrovskou radost – kde jinde by mělo být Lomnické pivo než na Lomnickém štítu! 2634 m.nm. Takže Slovensko si již můžeme přímo stylově odškrtnout ze seznamu. Děkujeme Pavel Šochovský a jeho ženě. Všem co jste dovezli a dovezete naši lahev do nové země dáme grátis novou lahev lomnického – stavte se!!!

lomnicky stit

Tož užívejte hezké prázdniny a nezapomeňte, že 12.8. večer se opět ocitneme v roji Perseid tak se koukejte a až uvidíte padající hvězdu, nezapomeňte si přát něco pěkného. My si budeme přát jedno – aby nám to na podzim vyšlo!

Tým lomnického piva

P.S. Pokud budete někdy na chatě pod Boryšovem (Velká Fatra), tak vězte, že čůrání u chaty je přísně trestáno (žen se netýká):

borysov

Červnový zápisník

Ahoj přátelé,

doufáme, že jste řádně oslavili vysvědčení vašich dětí a vnoučat! Pokud to nebylo úplně podle vašich představ, tak vězte, že to bude příště mnohem lepší. Stačí když jim třeba řeknete: „Když se budeš dobře učit, tak jednou můžeš pracovat v lomnickým pivovaru…:“:)

Každopádně pokud si chcete cestou na prázdniny něco přečíst tak jste tady správně. Popíšeme vám jak jsme si užili červen my:

1. Poprvé jsme se zúčastnili pivních slavností Svijanské nápojky. Byla to povedená akce. Sice jsme tam mohli být jen pár hodin, ale naše náhrada – kamarádka Eva – nás zastoupila více než výborně. Dokonce měla speciální triko s naším logem, tak aby rostly tržby. Zde foto – kvůli evropskému nařízení GDPR neuvádíme její jméno a také jí musíme zakrýt oči…:)

E

Další perfektní akce, které jsme se zúčastnili, byl Jičínský Food Festival. Proběhl už počtvrté v zámeckých zahradách a byla to pecka. Lidé stáli fronty na různé hamburgery, bramborové placky, exotické červy, mini dezerty a nebo třeba tuhle mořskou potvoru:

food4 food3 food2 food1 food5

 

První čtyři hodiny jsme se u nás na stánku vůbec nezastavili. A to tam byly ještě tři jiné pivovary. Samozřejmě jsme je všechny degustovali a navázali přátelství. Úzké barterové přátelství jsme navázali třeba se sýrařema co měli stánek vedle (oficiálně Cheese House) – výměnný obchod fungoval skvěle – my jim dávali pivko, oni nám holandské sýry. Další barter probíhal čile s jičínskýma klukama z Café-Café – opět za pivko lahodné dezerty, nebo třeba lahodnou vietnamskou kávu – až budete někdy v Jičíně, rozhodně se u nich stavte.

Každopádně byla to skvěle zorganizovaná akce!

Na fotce výše, můžete vidět nově zrekonstruovaný jičínský Biograf Český ráj. Rekonstrukce se fakt povedla. Zachovali původní architekturu s citem a velmi vkusně. Pecka.

2. Budeme mít své půllitry. Nemohli jsme se rozhodnout mezi dvěma. Vyzvali jsme proto lidi na facebooku, ať nám pomohou vybrat jednoho z těchto dvou. Nakonec hlasovalo neuvěřitelných 877 lidí – vyhrál tento a níže můžete vidět výsledek ankety:

pullitr2 anketa

Jen doufáme, že nebudou z hospod nenápadně mizet jako suvenýry…Budeme je raději i prodávat.

3. Značkujeme naše sudy. Potřebujeme je totiž odlišit od ostatních. Tak jsme vybrali žlutou barvu a růčo fůčo jsme je nabarvili. V červenci na ně ještě nastříkáme i naše logo:

sudy1

4. Uvařili jsme novinku. Tentokrát jsme se rozhodli, že uděláme na léto něco lehkého. Polotmavou desítku. Míra si prostě jednoho dne půjčil ve Frýdlantu malou varnu a bylo vymalováno. Na ochutnávku se můžete těšit ve druhé polovině července. Uděláme zase degustačku na Babyloně. Dáme vědět. Dvě fotky z vaření zde:

varime2 varime1

 

5. Pořídili jsme si etiketovačku. Plnění do lahví je docela náročná práce – přidávat plyn, zátkovat, etiketovat…Hodně by nám to mohla ulehčit tahle etiketovačka. Sice musíme vyrobit nové etikety, ale pak by celý proces měl být rychlejší:

etiketovacka

6. Od 1.7. 2018 nastupuje do pivovaru na plný úvazek ŘEDITEL – SPRÁVCE PIVOVARU a společník v jedné osobě Jan Pazderský. Vyhrál na základě krutopřísného řízení. Bez dvou měsíců přesně 20 let stál u zrodu největšího zaměstnavatele u nás – společnosti Samohýl. Tak velké ambice s naším pivovarem sice nemáme, ale i přesto věříme, že zužitkuje co nejvíce zkušeností, které ve své kariéře načerpal. Jak vypadal správce pivovaru před sto lety a jak dnes, můžete vidět zde:)

Správce lomnického pivovaru

Za celý tým mu přejeme hodně zdaru a radosti z práce!

Dej Bůh štěstí a užijte si prázdniny!

 

Tým Lomnického piva

 

Květnový zápisník

Ahoj přátelé,

máme tu opět několik novinek za květen a začátek června, které si zde s dovolením na našem blogu odložíme, abychom si po letech vzpomněli…

Tak tedy:

1. Začátek května jsme rozjeli ve velkém. Pořídili jsme si totiž dodávku. Říkáme jí „náš mazlík“. Je to asi patnáct let starý Renault, má najeto něco přes 230tis (tedy alespoň to tvrdí tachometr…) a původní majitelé v něm vozili motorky na nějaké závody tak se o něj docela starali. Tak uvidíme, snad dá ještě jednou tolik a nenechá nás ve štychu.

auto2

Už jsme mu udělali údržbu, dali nové pneu a brzdy a v létě na něj nalepíme nějaké samolepky abyste už z dálky až ho uvidíte, dostali chuť na pivko.

Sládek Míra už dlouho někam nevyvezl rodinu, a jelikož předražené karavany jsou pro bohaté lidi bez fantazie, tak vymyslel že otestuje mazlíka i v karavanové verzi a to přímo na jeho vlastní rodině – vyvezl je na tři dny do Krčkovic a úplně v poho – vyspala se celá rodina:

auto1

 

2. Akce Zet. Poprosili jsme pár přátel, aby nám pomohli vyklidit budoucí varnu od bordelu a za to jsme je pozvali na bůček od sládka a pár piv. Kluci si pěkně mákli a ještě jednou jim chceme fakt poděkovat. Pár fotek zde:

uklid5 uklid4 uklid3 uklid2 uklid1

 

bordel

3. Chladírna. Jelikož budeme dělat kompletně nové podlahy ve varně a v chladírně, potřebovali jsme vymyslet, kde budeme skladovat plné sudy přes léto (místnost musí mít cca 9°). A to rychle. Asi jste si také všimli, že léto přišlo už v březnu…Jednou z variant byl nějaký pronajatý chladící kontejner za strašnou dardu, nebo úplně jiný dočasný prostor mimo Lomnici. Nakonec jsme se zamysleli a vymysleli ideální řešení. Nechali jsme přemístit jednu klima jednotku na ten malý domeček a dovnitř jsme zainvestovali do chladícího systému, který pak později použijeme v nové chladírně. Máme z toho radost, funguje to bezvadně:

chladirna2 chladirna4.  Pozemní úpravy. Dali jsme trochu do pořádku pozemek – jednak to tam za těma garážema pěkně smrdělo, protože tam předchozí majitelé vynášeli odpad, trávu nikdo nesekal tak jsme nechali navézt novou zeminu a celé to srovnali a také jsme nechali navézt trochu kamení na zpevnění cest. Díky moc chlapům od Miloslava Mizery!

pozemek4 pozemek3 pozemek2 pozemek5. Vaříme. Domluvili jsme se s pivovarem ve Frýdlantu, že jim budeme pomáhat s vařením – vždycky jeden den v týdnu tam Míra tráví 12 hodin a vaří a vaří a vaří. A hlavně sbírá zkušenosti. A samozřejmě dohlíží na tu naši jedenáctku co tam pravidelně vaříme.

6.  Pořídili jsme si novou stáčečku viz níže. Lahvová piva si můžete zakoupit v restauraci Babylon, nebo ve Svijanské nápojce:

stacecka

7. Vrata do varny. Abychom mohli nastěhovat do varny tanky a technologii, potřebujeme vybourat nová vrata. Tady můžete vidět jednoho stachanovce co to vybourává:)

vrata

8. Stánek na festivaly. Pořídili jsme si stan 3x3m ve kterém budeme obrážet pár letních akcí. Dostali jsme ho i s tím držákem na logo – vypadá přesně jako Pájek:)

stan

9. Den koně. Po roce jsme opět dostali příležitost čepovat naše piva na Dni koně. Byla to super atmosféra a v tom vedru docela makačka a díky moc, že jste se u nás stavili na jedno. Díky moc městu a organizátorovi Josefu Maturovi!

denkone2 denkone

10. Před námi jsou pivní slavnosti Svijanské nápojky (9.6. od 13:00),  Ostrov Art Fest v Semilech (15.6. až 16.6.) a Jičínský Food Festival (23.6.) – tak třeba se s někým z vás uvidíme!

Ahoj!

Tým Lomnického piva

Krčkovice – slaví 50 let táboření s naším pivem

Ahoj přátelé,

tímto vás chceme pozvat na akci, ke které máme citový vztah. V sobotu 26. května se totiž uskuteční oslava 50ti let táboření v našich milovaných Krčkovicích. S radostí na to věnujeme lomnickým sokolům dva sudy naší jedenácky:) Dva z nás jsme totiž na ty tábory pravidelně jezdili, tak víme o čem je řeč.

Je neuvěřitelné, jak se několika lomničákům podařilo v době největší normalizace vybudovat takové zázemí, daleko od šedého komunismu a navíc přímo v samém srdci Českého ráje. Je neuvěřitelné, jak se po celých těch padesát let podařilo zachovat ten duch táboření, založený na principech svobody, přátelství, respektu k druhým, k přírodě, k poznávání okolních krás, ale i sebe samých…  Jak se podařilo dojednat ústupky s komunisty tak, aby byl tábor zachován a principy zůstaly stejné – místo bobříků (dle Foglarových Hochů od Bobří řeky) musely být stužky, občas si táborníci museli vyslechnout přednášku nějakého  soudruha či někoho ze Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou –  po slovensky Zväzarm:) apod. Ale důležité je, že v každém, kdo si tímto táborem prošel, prostě něco pozitivního do života zůstalo.

Když pak po létech potkáte nějakého táborového souputníka, oslovíte ho jeho táborovou přezdívkou tak to ve vás nutně vyvolá ty krásné vzpomínky a společné zážitky. Krčkovice v sobě prostě mají génia loci.

Je na místě poděkovat nejen zakladatelům, ale i všem těm hlavním vedoucím, vedoucím, kuchařkám, zdravotnicím, hospodářům, kteří během těch padesáti let obětovali svůj volný čas, aby během těch dvou týdnů ukázali dětem jak se chovat k lidem a k přírodě.

Přejeme Krčkovicím do dalších padesáti let vše nej! Trochu jsme k tomu upravili táborový pokřik:

„Krčkovice, Krčkovice – písek, skály, borovice… tábor sokola Lomnice – oslavte tu padesátku, co nejvíce!“

Tým Lomnického piva

Pozvánka zde:

krckovice